Bazár




Engem mindig is magával ragadott a török bazár feelingje. Itt Antalyaban 2 bazár vagy, ahogy a török mondja, Pazar van.

Az egyik az Óvárosi Bazár, amely a turisták számára van. Szinte minden megtalálható (ruha, souvenír, fűszerek, ajándéktárgyak…) De a helyiek nem itt vásárolnak, mert drágább, mint a piac…

A magyar nyelvben a bazár sokféle olcsó tömegcikket árusító üzletet jelent, vagy olyan átjáróházat, amelynek udvarán üzletek vannak. A kisebb városokban a bazár csak egy szűk utca, az árusok standjaival. A nagyobb városokban, például Isztambulban, a bazár utcáinak hossza több kilométer.


Ez az igazi piac minden kerületben egy héten egyszer van. Ilyenkor fogom a kis rózsaszín virágos gurolós kocsimat és nekivágok a piacnak. Nagyon praktikus ez a kis kocsi, szinte mindenki itt ilyennek jár vásárolni. A sok szatyor nem vágja az emberek kezét, nem kell számolni és figyelni hány szatyrom is volt, nameg a legfontosabb lehet nyugodtan kotorászni a bazárban, a szatyrok nem zavarnak.
Csak 1 hétre előre vásárolom a zöldségeket, gyümölcsöket, utánna újra piac és lehet friss dolgokat venni...


Ahol én lakok ez mindig a keddi napra esik, ez Antalya egyik legnagyobb és szerintem egyik legjobb piaca is egyben. A bazárosoknak előre egy évre, vagy fél évre ki kell fizetni a helypénzt az önkormányzatnak és utánna kivihetik a kis portékájukat eladni. Ezen felül nem kérnek semmilyen termelői igazolványt vagy vállakozói igazolványt, mint Magyarországon. Ugymond az állam nem lehetetleníti el a gazdákat...


Reggel 8-9 óra környékén elkezdenek kipakolni és estig maradnak az eladók. A szűk kis utcácskákba bazár idején lehetetlen közlekedni autóval, mivel a standok elfoglalják az utakat. A gazdák jobb esetben egy álványra, vagy standra pakolnak ki, de jobb híjján a földre kiterített nejlonzsák is megteszi. A nap vagy az eső ellen egy felállított napernyő vagy egy kihúzott ponyva véd.

Ennek a bazárnak is több része van, külön van zöldséges rész, gyümölcsös rész, ruhás-textiles rész, halas rész, állatos rész, tejtermékes rész, sőt még háztartási felszereléses rész is. Mivel Törökország önellátó, szinte semmiből (mezőgazaság) sem szorulnak behozatalra.


Ezért is szeretek itt vásárolni, mert tudom, hogy a fóliában termesztett terméket veszem és nem az import, kényszerérett zöldséget, gyümölcsöt. Persze meg és is szeretek olcsón vásárolni és a texti termékeket (ruha, ágynemű, terítő, stb...)


5-10 max 15 líráért megkapom. Sokszor egy nagy kupacban ki vannak a ruhák dobálva és az eladók próbálják túlkiabálni egymást hogy nálam darabja 10 líra, a másik: nálam darabja csak 5 líra. Imádom ezt a millijőt ami ott van...



Megjegyzések

  1. Köszönöm a beszámolót!
    És milyen gusztusosan tudják kirakni a portékájukat a zöldségesek, remélem jövőre élőben is láthatom majd, ne csak mindig nosztalgiázzak!
    Ugye?

    VálaszTörlés
  2. İgy van, tuti feledhetetlen lesz. Amikor lehetöségem van mindig kimegyek a bazarba. Csak a hangulat kedvéért ıs...

    VálaszTörlés
  3. Szia Lara! Örülük hogy visszatértél és irsz ujra :) Felveszlek majd msn.re mert lenne egy dolog amiben nagyon hasonlítunk..vagysis nem is csak 1 és már régota terveztem hogy felveszlek ha nem gond :) Üdv:_ Nusheee

    VálaszTörlés
  4. Kedves Nushe.Rendben, msn-en többet beszélünk. örülök, hogy te is visszatértél, régota nem ırtal.Gartaula a nyereményekhez. Tovabbı sok boldogsagot Nektek.Üdv...

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Felső Düden Vízesés

Mit nézzünk meg Antalya-ban

Török riviéra luxushotelei